top of page

טיפול רגשי לילדים

טיפול רגשי לילדים, צבעי גואש

מדוע ילדים מגיעים לטיפול רגשי?

רבים מהילדים מגיעים אלי לטיפול רגשי באומנות בעקבות קשיים שעולים במסגרות החינוך או בהתנהלותו של הילד בבית. עשויות להיות מגוון סיבות לקושי רגשי שעולה אצל הילד, ומגוון ביטויים רגשיים לכל אחד מהקשיים שחווה. בתגובה לכך הילד עשוי להסתגר, לפחד, או לחוות התפרצויות כעס ובכי.

לעתים, קשיים רגשיים עשויים להיות שלובים בקשיים פיזיים ויתכנו תופעות גופניות כגון הרטבות, גמגום, אילמות סלקטיבית או תנועות בלתי רצוניות ('טיקים').

בין הסיבות בגינן מגיעים ילדים לטיפול רגשי:

קשיי קשב וריכוז המציפים קשיים רגשיים והתנהגותיים

לקויות למידה שפוגעות בערך עצמי ובתחושת המסוגלות

מיומנויות חברתיות

גירושים

מחלה או מוות של קרוב משפחה

פחדים וחרדות אצל ילדים

ביישנות ודימוי עצמי נמוך

תחושת מסוגלות נמוכה

קשיי התנהגות

הצבת גבולות

התקפי זעם

בעיות התנהגות

אכילה רגשית

קושי בוויסות רגשי

 

כיצד טיפול רגשי לילדים באמצעות אומנות ייסע?

ילדים מעבדים את חוויותיהם ואת רגשותיהם באמצעות משחק ויצירה. השפה המילולית והמודעות לרוב עדיין לא מספיק מפותחות, והכלים שיש בידיהם להבנת העולם הסובב אותם הם המשחק הסימבולי והיצירה.

 

טיפול רגשי לילדים באמצעות אומנות מאפשר לילד חוויה שונה מהמוכר לו. הוא מקבל את הבמה ואת מלא תשומת הלב במסגרת מכילה ונעימה שמאפשרת לו להרגיש ביטחון עצמי וחווית נראות. הקשר הטיפולי מאפשר לילד לבטא את רצונותיו ותחושותיו גם באופן מילולי וגם דרך החוויה עצמה של היצירה או המשחק. פעמים רבות ילדים אינם לגמרי מודעים לדפוסי הפעולה שהם יוצרים או לרגשותיהם ואלו עשויים לעלות באופן ספונטני דרך משחק ויצירה. בחוויה המוגנת של טיפול רגשי אפשר לגעת ברגשות ובדפוסים, להבין אותם ולשחק אותם. תפקידי כמטפלת רגשית הוא להציג אפשרויות חדשות להבנה ולהתמודדות ולאפשר חוויה של דפוסים חדשים, שעשויים לשרת טוב יותר את הילד.

 

טיפול רגשי לילדים, באמצעות ציור

מה בעצם קורה בטיפול רגשי לילדים?

חדר הטיפול עשיר במשחקים ובחומרי יצירה שמזמינים את הילד ליצור ולשחק. זהו מקום ייחודי שבו הילד הוא המרכז, החוויה בטיפול רגשי לילדים והקשר איתי כמטפלת יעניקו לילד מקום נעים, מכיל ובטוח שיאפשר לו לחקור את עולמו ולגעת בקשייו – דרך שיח, יצירות ומשחקים.

 

טיפול רגשי לילדים משתנה מילד לילד. טיפול רגשי בילד אחד אינו דומה לטיפול רגשי בילד אחר, שכן כל ילד מביא את הייחוד והשונות שלו לחדר הטיפול. הטיפול הרגשי מותאם לקשיים עמם מגיע הילד, למטרות הטיפול, לאופיו של הילד, לרצונותיו, לקשר שנרקם בינו לביני, המטפלת,  ולתכנים ולרצונות שמעלה הילד.

ישנם ילדים שמביאים עצמם בקלות, ומצליחים לבטא את רגשותיהם, קשייהם ועולמם הפנימי. עם ילדים אלו אני אעבוד בטיפול הרגשי דרך השיחות שהם יוזמים, המשחקים שהוגים והיצירות שבוחרים ליצור. באמצעות חיבור לתכנים שעולים מהם אוכל להבין טוב יותר אותם ואת השקפתם, תוך כדי אפעל יחד איתם על מנת להרחיב את ההבנה שלהם את הסיטואציה ואסייע באימוץ אופני תגובה ופעולה שישרתו אותם בצורה טובה יותר. ילדים אחרים מתקשים יותר להביא עצמם לידי ביטוי וליזום, לילדים אלו פעמים רבות קל יותר להתחבר למשימות מעט יותר מובנות, שמותאמות לצרכים ולמטרות שלהם. 

טיפול רגשי לילדים יכול להתבצע גם במתכונת של טיפול מרחוק , טיפול אונליין באמצעות שיחת וידאו.

 

טיפול רגשי לילדים -מה החלק שלכם ההורים?

 

אתם ההורים מהווים את הקרקע עליה צומח הילד. בכוחכם לספק לו את הבסיס היציב וההזנה על מנת שיוכל לפרוח. כהורים אתם מכירים את הילד שלכם בצורה הטובה ביותר, ואתם מהווים חלק חשוב, אינטגרלי ובלתי נפרד מחייו של הילד. כזה הוא גם מקומכם בטיפול הרגשי.

הורים, אתם מתווכחים לילד את העולם, מלמדים אותו על עצמו ועל הסובב אותו ונותנים לו כלים על מנת שבבגרותו יוכל לצאת לעצמאות באופן מוצלח ומיטבי. טיפול רגשי בילד לא יוכל להתבצע ללא מעורבות שלכם בטיפול. מידת המעורבות תלויה גם במטרתו של טיפול רגשי וגם בגילו של הילד - ככל שהילד צעיר יותר ישנה חשיבות רבה יותר לכך שאתם תהיו אלו שתתווכו לו את הדברים.

שיתוף שלכם, ההורים, בטיפול רגשי נעשה באמצעות פגישות הדרכת הורים תקופתיות איתי. בפגישות אעביר לכם את עולמו של הילד כפי שעולה בחדר הטיפול, נדבר ונחשוב ביחד על הנושאים שהילד מעלה תוך ניסיון להבין את הדברים מנקודות ראותו של הילד. בפגישות ייעוץ הורים אלו אספק כלים מעשיים אותם ניתן ליישם בעבודה עם הילד בבית על מנת לחזק אותו רגשית ולסייע לו בהתמודדות עם קשייו, כמו גם לסייע לו בשינוי דפוסים שאינם מקדמים אותו בצורה הטובה ביותר עבורו.

לעתים שיתוף ההורים בטיפול רגשי נעשה באמצעות טיפול דיאדי (טיפול רגשי משותף להורה ולילד). דרך העבודה המשותפת אוכל לכוון ולהאיר את הקשר בינכם לבין הילד, נעבוד ביחד על מנת לאמץ דפוסים חדשים שיאפשרו אופן התנהלות ותקשורת בונה, מחזקת והדדית יותר, בסביבה הבטוחה והמוגנת של חדר הטיפול.

 

מה אומרים לילד על טיפול רגשי?

רבים מההורים שאני פוגשת מעדיפים להציג טיפול רגשי כחוג ובכך להימנע משיחה עם הילד על קשייו. מניסיוני, ילדים מבינים, מרגישים וחווים את הקשיים שלהם - גם אם אינם תמיד יודעים להתייחס אליהם במילים. בנוסף, הילד מרגיש כי החוויה בטיפול רגשי שונה מחווייתו בחוג רגיל.

 

דווקא שיחה פתוחה, ומותאמת גיל כמובן, עם הילד על הטיפול הרגשי, על האתגרים ועל הרצון שלכם כהורים לסייע לו עשויה להקל על הילד, לתת שם, מקום ולגיטימציה לרגשותיו ולקשיים שחווה. שיחה כזו עשויה לגרום לילד להרגיש שאתם רואים אותו, מבינים אותו ונרתמים יחד אתו לפעולה שנעשית במטרה לסייע לו.

אולי יעניין אתכם לשמוע גם על הדרכת הורים או על קורס הורים אונליין.

 

טיפול רגשי לילדים: 

מתלבטים? לשיחת ייעוץ ובדיקת התאמה ראשונית ללא עלות או התחייבות השאירו פרטים או חייגו 054.5710394

תודה! מבטיחה לענות בהקדם

על טיפול רגשי לילדים

טיפול רגשי לילדים

טיפול רגשי לילדים המלצות

קורס הורים אונליין.gif
bottom of page