top of page

 שאלות ותשובות

טיפול רגשי באומנות
 • מה זה בכלל טיפול רגשי באומנות?
  טיפול רגשי, או תרפיה באומנות, בא לסייע לאדם, לילד או לנער במקומות קשים וכואבים, לרפא פצעים רגשיים. מתפתחת יכולתו של אדם להתבונן בעצמו, להכיר וללמוד את עצמו על מנת לכוון את מציאות חייו אל המקום אליו רוצה להגיע. האמנות והיצירה מאפשרות מבט נוסף פנימה, דרכן אפשר לראות ולבטא את העולם הפנימי, לבטא תחושות, רגשות וחלומות שלעתים אין להן מילים.
 • כיצד מתבצע טיפול באומנות?
  הטיפול נעשה באווירה ביתית ונעימה, והוא למעשה יציאה למסע משותף לצורך שיפור הרגשתו ואיכות חייו של המטופל. המסע כולל בתוכו חקירה של הנפש, הבנה ועיבוד של דפוסי פעולה, תחושות, רגשות, מחשבות וחוויות חיים שמשפיעות על אופן ההתנהלות היומיומי. איך כל זה מתבצע? תוך שילוב של שיחה ויצירה. בין חומרי היצירה שבהם נשתמש יהיו צבעים, חימר, גבס, ברזל, עץ, תפירה, סריגה, עבודה באמצעות צילום, דמיון מודרך, משחק ועוד ועוד... כל טיפול מותאם אישית למטופל, על פי גילו, צרכיו ויכולותיו. במהלך הטיפול נבחר יחד את אופן השימוש בשיח ובחומרי הגלם בצורה המתאימה ביותר בכל נקודת זמן.
 • למה אני צריך את זה?
  לטיפול רגשי מגיע כל מי שרוצה בשינוי. שינוי של תחושות קשות, שינוי של דפוסי פעולה שאינם משרתים את טובתנו, שינוי של דימוי עצמי, רצון לחיזוק תחושת מסוגלות, שינוי של מנגנוני התמודדות עם פחדים, כעסים, יחסים חברתיים ומשפחתיים והתמודדות עם מצבי משבר. הטיפול באמנות מאפשר רובד נוסף לעבודה הרגשית, שכן ליצירה עצמה כוח מרפא. היצירה מאפשרת ביטוי שאינו מילולי, ומהווה אמצעי ביטוי נוסף. כמו כן, מאפשרת הרחקה של הקושי - הוא כבר לא בתוכי, יצרתי את הקושי במרחב החיצוני, מה שמאפשר לעבד אותו ולשנות אותו ביתר קלות דרך היצירה. ​
 • למי מתאים טיפול באומנות?
  טיפול רגשי באמנות מתאים לכל מי שמעוניין בעבודה רגשית, שינוי דפוסי פעולה או התמודדות עם קשיים ומשברים באופן שאינו רק מילולי. לא נדרש ידע קודם באמנות. פעמים רבות מגיעים אלי מטופלים לאחר שכבר ניסו טיפולים רבים, דווקא המגע עם היצירה והחומר מצליח לשחרר ולפרוץ חסמים. ​
 • האם צריך ידע מוקדם באומנות?
  ממש לא. לעיתים אנשים נמנעים מהתנסות בחומרי אמנות מכיוון שחשים ש"אינם מספיק מוכשרים" או "אינם יצירתיים" וחוששים מכישלון. הרעיון בטיפול באמנות הוא המפגש עם החומר, ההתנסות, השחרור והבעת הרגשות והתחושות באמצעות החומר. בטיפול נעבוד עם מה שנוצר ונבחן מה האדם רצה להביע באמצעות החומר.
 • מהם היתרונות של טיפול רגשי באומנות על פני טיפולים אחרים?
  קיימים מגוון טיפולים רגשיים, רובם טובים. השימוש באומנות בטיפול מאפשר כמה יתרונות שאינם קיימים בטיפולים אחרים, בינהם: מאפשר ביטוי שאינו ורבלי - בגיל הילדות וההתבגרות, היכולות המילוליות עדיין לא לגמרי מפותחות. פעמים רבות דילמות, בלבול ותחושות קשות אינן מגיעות לידי ביטוי במילים אלא בהתפרצויות, צעקות, אלימות, הסתגרות או עצב. טיפול באמנות מאפשר ביטוי של כל אלו באופן אחר, שאינו מילולי. מאפשר הרחקה של הקושי – בעת הטיפול באמנות הקושי עובר מהאדם אל היצירה, הוא כבר לא חלק ממנו אלא כעת עומד כמשהו נפרד, כיצירה בזכות עצמה, שמאפשרת מגע ועיבוד ביתר קלות. מאפשר גשמיות - האומנות מעניקה לחוויות ולתחושות האמורפיות צורה ממשית. זהו תהליך קסום שבו אהבה, אמונה, קנאה, חלומות, דימוי עצמי, שאיפות וכד' רוקמים עור וגידים באמצעות האומנות, והופכים לדבר גשמי שניתן לחוש אותו, לראות אותו, לגעת בו. מאפשר מעקב והתבוננות בתהליך – כל מטפל עורך רישום ומעקב של המתרחש בטיפול. אולם בשונה מטיפולים אחרים, טיפול באמנות מאפשר למטופל עצמו לראות את התהליך שעבר, באמצעות התבוננות ביצירותיו. המטופל רואה במו עיניו את הדרך שעבר, זהו פידבק עוצמתי מכל פידבק שמטפל יוכל לתת. אין טוב ממראה עיניים, ואכן רואים תהליכים מדהימים! היצירה עצמה היא הריפוי – העיסוק האומנותי עצמו הוא תרפויטי. היצירה מביאה לתגובה גופנית, בדומה לריצה או חיבוק, היא גורמת לתחושה של רוגע. היצירה מאפשרת תחושת הצלחה – הילד או הנער חשים את החומר ויוצרים יש מאין. הדבר מחזק את האמון שלו בעצמו ואת תחושת המסוגלות. היצירה מקנה תחושת שליטה ויכולת, בגילאים ובתקופות שבהם פעמים רבות התחושה השלטת היא של אבדן שליטה.
bottom of page