טיפול רגשי לבני נוער

מדוע בני נוער פונים לטיפול רגשי?

גיל ההתבגרות הוא גיל של מעבר והיפרדות. מעבר מילדות לבגרות, היפרדות מההורים וביסוס זהות עצמאית. בד בבד חשיבותם של קבוצת השווים - החברים בני גילו - הולכת ועולה. כמו כל מעבר הוא עשוי להחוות כמאתגר ולא פשוט, הן למתבגר והן להוריו.

 

גיל זה מאופיין בשינויים גופניים, קוגניטיביים, חברתיים ופסיכולוגיים. השינויים מערערים את המוכר והידוע ובשילוב עם השינוי ההורמונלי המאפיין את הגיל, גורמים להצפה, בלבול, חששות רבים ותגובות קיצוניות ואימפולסיביות למצבים. המתבגר מנסה לבנות לעצמו זהות עצמאית ולהבין מי הוא.

 

בין הקשיים המלווים גיל זה:

קשיים רגשיים הנובעים מקשיי קשב וריכוז

קשיי למידה

תחושת בדידות וחוסר מובנות

קשיים חברתיים

לחץ חברתי

קושי בקבלת גבולות ומסגרות

קושי בהשתלבות בביה"ס ו/או במסגרות אחרות

קושי בהתמודדות עם כעסים ותסכולים

חרדות ופחדים

דימוי גוף

גיבוש זהות מינית

משבר במשפחה

 

כיצד טיפול רגשי באומנות ייסע?

בשלב כה חשוב ומאתגר, טיפול רגשי יכול לספק למתבגר מקום פרטי ובטוח בו יוכל לעבד את הקשיים, הפחדים, הרגשות והתחושות המציפות. טיפול רגשי מאפשר התבוננות, פיתוח מודעות ומסייע במשימה ההתפתחותית של בניית הזהות העצמאית - תוך חיזוק וגיבוש ערך עצמי ממקום מאוזן ותומך.

 

טיפול באומנות מעניק למתבגר מקום פרטי, נטול דרישות חיצוניות, ביקורת או ציונים. מקום בו הוא מקבל מרחב בטוח ותומך להתנסויות חדשות וחקירה עצמית, להביע את עצמו ולעבד את שעובר עליו. המפגש הטיפולי מאפשר שיחה ויצירה במתכונת של אחד על אחד, שכמעט לא זמין עבור המתבגר במסגרות האחרות בהן לוקח חלק.

 

איך מחליטים על טיפול ומטפל?

בגיל זה, הבחירה בטיפול ובמטפל צריכה להיות משותפת להורה ולנער או לנערה. מניסיוני, בני הנוער לרוב מודעים לאתגרים הניצבים בפניהם והם מוכנים לקחת אחריות וחלק פעיל בתהליך של התחזקות ושיפור תחושותיהם. גם לאחר שקיבלתם החלטה לפנות לטיפול באמנות, הבחירה במטפלת מורכבת. העובדה שאני עובדת יום יום עם ילדים ובני נוער מאפשרת לי להיות מעורה בעולמם, בשפתם, בתחומי עניין ובשאר המאפיינים והמרכיבים הייחודיים לגיל.

 

 

© 2023 by Alison Knight. Proudly created with Wix.com