top of page

שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים

עודכן: 1 בפבר׳ 2022

איך אפשר לשפר ביטחון עצמי אצל ילדים? ביישנות אצל ילדים נובעת הרבה פעמים מביטחון עצמי נמוך. במאמר הבא נבין מה זה ביטחון עצמי? איך ביטחון עצמי נוצר? ומה אתם ההורים יכולים לעשות כדי לגרום לשיפור ביטחון עצמי אצל ילדים.


שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים
שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים


מה זה ביטחון עצמי?

ביטחון עצמי, שלפעמים נקרא גם ערך עצמי או דימוי עצמי, הוא תחושה אישית שמתעצבת לאורך שנות החיים. אנחנו נתמקד בביטחון עצמי אצל ילדים, הביטחון העצמי מתעצב בילדות אך כמובן שמשפיע עלינו לאורך כל חיינו. לביטחון עצמי יש גם מרכיב גנטי, שעובר מדור לדור, אך הביטחון העצמי, ובעיקר ביטחון עצמי אצל ילדים, מושפע ממגוון מאוד רחב של חוויות שהילדים עוברים. ביטחון עצמי אצל ילדים מתחיל להתעצב כבר בשלבים מאוד מוקדמים - בשלבי העוברות, וממשיך להישנות ולהבנות ככל שהילד גדל, ולמעשה לאורך כל חיינו תחושת הביטחון העצמי משתנה ומתפתחת. החוויות שמעצבות תחושת ביטחון עצמי אצל ילדים קשורות לגורמים רבים, חלקם קשורים בבית ובמשפחה: יחסים בתוך המשפחה, המקום שתופס הילד בבית, האופן בו ההורים מתייחסים לילד, האופן בו הילד נתפס על ידי האחים והמשפח המורחבת. ביטחון עצמי אצל ילדים מושפע גם מהסביבה החיצונית לילד: מצבו החברתי, הלימודי, יחס שהוא מקבל במסגרות חינוכיות וכד'.

פעמים רבות חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים יבוא לידי ביטוי במה שיראה לנו כביישנות אצל ילדים.

ביישנות ממבוגרים, ביישנות מחברים, ביישנות להגיד את מה שאני רוצה, ביישנות להגיד אם משהו מפריע לי.

אז מה זה ביטחון עצמי? ביטחון עצמי זוהי תחושה אישית שמתעצבת לאורך החיים שלנו ומושפעת מחוויות שאנחנו עוברים. ועכשיו, אחרי שהבנו מה זה ביטחון עצמי? בואו נבין מה אנחנו יכולים לעשות כדי לגרום לשיפור ביטחון עצמי אצל ילדים.שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים:


ראינו שביטחון עצמי אצל ילדים מושפע למעשה גם מחוויות שהם עוברים בחייהם. כך, שכדי לשפר ביטחון עצמי אצל ילדים אנו צריכים ליצור עבורם חוויות שיחזקו את תחושת הביטחון העצמי שלהם. נכון שאין לכם השפעה על חלק מהחוויות שהילדים חווים, רוב מה שקורה במסגרות החינוכיות ומול חברים הוא מעבר ליכולת השפעתכם. אבל, וזה אבל גדול! יש לכם המון השפעה על מה שקורה בבית בכל מה שקשור לביטחון העצמי של הילד. הבית, ואתם ההורים מהווים את הבסיס לילד שלכם. מהווים את הקרקע היציבה עליהם הוא עומד וממנה הוא צומח. ככל שתחזקו אותו בבית – הוא יפנים את העוצמות ויוכל לממש אותן גם מחוץ לבית.

אז בואו נגיע לתכלס - איך עושים את זה? איזה פעולות אתם ההורים יכולים לעשות כדי לגרום לשיפור ביטחון עצמי אצל ילדים?
ארבע פעולות פשוטות שיבטיחו שיפור ביטחון עצמי של ילדים:


ארבע פעולות פשוטות שתוכלו להכניס כבר היום לשגרת החיים היומיומית שלכם בבית, ברגע שתטמיעו את בפעילות האלו בשגרת החיים שלכם תראו בהדרגה שיפור ביטחון עצמי אצל הילדים.

1. חיוך – זה נשמע אולי טריוויאלי, אבל בחיוך טמון כוח עצום. יש מחקרים רבים שמדברים על כוחו של החיוך, מחווה כל כך פשוטה, שיכולה לשנות לגמרי חווית חיים, להגביר תחושת ביטחון עצמי אצל ילדים ולהעלות את רמות השמחה. חיוך באופן מיידי משפיע עלינו ועל הסביבה שלנו, ובאמצעות הבנת המשמעות שלו והתרגול של המחווה הזו ניתן לשפר גם את ההרגשה הפיזית והנפשית שלכם וגם את זו של ילדכם.

2. חיבוק –מחקרים מצאו שחיבוק ארוך, של 20 שניות, גורם להפרשת ההורמונים דופמין וסרטונין במוח, אלו הם ההורמונים שאחראים על מצב רוח טוב, תחושות אושר, תחושה גופנית ונפשית טובה של בטחון ורוגע. בכוחו של חיבוק בן 20 שניות להפחית תחושות של לחץ, דאגה, חרדה ופחדים. הוא ייוצר אמון ומחזק תקשורת בין אישית ותחושת הגנה.

אז מצאו זמן ביום לחיבוק. אפשר להפוך את החיבוק בן ה 20 שניות לטקס קבוע שמתרחש בעת החזרה הבית מהעבודה, או כשאוספים את הילד מהמסגרת. ככל שתתמידו בטקס הזה תראו כי יחול שיפור בתחושת ביטחון עצמי אצל ילדים.

3. יצירת חוויות של הצלחה – דיברנו על כך שחוויות חיים משפיעות על ביטחון עצמי אצל ילדים. לפי ההיגיון הזה אנחנו צריכים ליצור חוויות עבור הילדים, שיגרמו להם לתחושה של הצלחה, גאווה בעצמם. תחושה שיש להם ערך, שיש להם ייחוד – ושהערך והייחוד הללו זוכים להכרה.

חשבו רגע, במה הילד שלי מוצלח? האם לילד יש חלק משמעותי בבית? האם יש לו תפקיד שרק הוא יכול לבצע? אם אין לו, אולי ניצור עבורו תפקיד כזה, ניצור עבורו מקום שבו ירגיש מוצלח. למשל, אם הילד אוהב לצייר, או מוכשר באומנות – נתלה על הקיר מסגרת שבה כל שבוע נחליף את הציור, לילד שאוהב לבשל ניתן את התפקיד של מי שעוזר להכין עוגות וחלות, ואמא ואבא פשוט לא יכולים בלי העזרה שלו! ברגע שניתן מקום ושם לכישרון של הילד, ליכולת שלו – הדבר באופן ישיר ומידי יגרום לשיפור ביטחון עצמי אצל ילדים.

4. זמן איכות – זמן איכות של אחד על אחד על ילדיכם, יגרום לילד להרגיש שאתם רוצים לבלות אתו, נהנים מחברתו, מעריכים את החזקות שלו – והוא יגרום כמובן לשיפור ביטחון עצמי אצל ילדים.


עוד דרכים ושיטות לשיפור ביטחון עצמי אצל ילדים תוכלו למצוא בקורס הורים אונליין.למידע נוסף:

הדר דוד

054.5710394


Comments


bottom of page