• הדר דוד

דימוי גוף

דימוי גוף. לרוב הוא פגוע. זהו אחד הנושאים שאני פוגשת בטיפול כל כך הרבה. ילדים, נערים ונערות שמתביישים בגופם. בעצמם. זהו נושא שפוגש כל אחד מאיתנו, מי מאיתנו לא הסתכל במראה וראה בעיקר את הפגמים?


נערה שמטופלת אצלי בשנה האחרונה גרמה לי לרגע של השתאות והשראה. היא הגיעה אלי למפגש אחרי בילוי עם חברות בים, שיתפה שהחברות צחקו עליה שיש לה בטן. התגובה המדהימה שלה השאירה אותי ללא מילים. "אז מה אם הן חושבות ככה" היא אמרה. "אני אוהבת את הגוף שלי ואני מודה לה' שנתן לי גוף בריא וטוב".

כמה כוח.

כמה עצמה.

כמה אמת.

כמה חשוב להודות על הגוף שלנו.

לאהוב את הגוף שלנו.

לאהוב את עצמנו.

להודות על עצמינו.

להתבונן בעצמנו בעיניים אוהבות.


מה זה בכלל דימוי גוף?

דימוי גוף הוא למעשה אחד המרכיבים בתוך תפיסת הדימוי העצמי הכולל. דימוי גוף מוגדר כמכלול התפיסות, המחשבות, התחושות והרגשות של אדם ביחס לגופו. בהתאם להגדרה זו, דימוי הגוף אינו אובייקטיבי, והוא מבוסס קודם כל על האופן בו אני תופס את גופי. למשל, האם אני תופס את עצמי כשמן או כרזה? יפה או כמכוער?

דימוי הגוף כולל מחשבות לגבי הגוף, למשל מה אני חושבת על צורה של איברים שונים בגופי, מה אני חושב על מידת הבריאות של גופי? על שינויים שחלים בו? וכן מהם הרגשות שהגוף מעורר בי, למשל – אהבה, הערכה, סלידה, אכזבה, כעס, בושה.


איך הוא נוצר?

החברה בה אנו חיים שמה דגש רב על ההופעה החיצונית, ומשפיעה על הדימוי הגוף, אך לא רק היא משפיעה, ולנו כהורים יש מקום בחיזוק והעצמת דימוי הגוף של ילדינו.


דימוי הגוף הולך ומתפתח מהרגע שבו התינוק מגיע אל העולם. חוויית הגוף והקשר לגוף מתחילים כבר מרגע הלידה, בידיים שלכם ההורים. אם אנחנו נתבונן בהם בעיניים אוהבות, נדגיש את החזקות שלהם, את הכוחות שלהם, את החלקים הטובים בעצמם - הם ילמדו להתבונן באותו האופן בעצמם. הם יתרכזו בכוחות שלהם, ביופי שלהם, והחלקים הללו יגדלו.


אני מאמינה בחוק אנרגטי שאומר שהאנרגיה שלנו זורמת למקומות שעליהם אנחנו נותנים את הפוקוס. כלומר, הדברים שבהם אנחנו נתמקד - יגדלו ויתעצמו. אז האם כדאי להתמקד בפגמים? או דווקא ביופי ובכוחות?


אני, כמו אותה הנערה, בוחרת להתמקד ביופי.

"אני אוהבת את הגוף שלי ואני מודה לה' שנתן לי גוף בריא וטוב"

איך עושים את זה בפועל?

על ידי תרגול נקודת מבט חדשה. זהו כלי פרקטי שאפשר לתרגל כדי לחזק דימוי גוף, ודימוי עצמי בכלל:


כשאנחנו מסתכלים במראה אנחנו הרבה פעמים נוטים לראות את מה שאנחנו לא מרוצים ממנו. אפשר לתרגל התבוננות שונה ביחד עם ילדינו.

לעמוד מול המראה ולמצוא מה אני אוהבת בגופי?

מה הילד או הילדה שלי אוהבים בגופם?

מה אני אוהבת אצלם?


בהצלחה, ואל תשכחו - להתבונן תמיד בעיניים אוהבות


למידע נוסף:

הדר דוד

054.5710394

hadar@hadartherapy.co.il© 2023 by Alison Knight. Proudly created with Wix.com