• הדר דוד

למה כדאי לתת לילדים להתלכלך?

Updated: Jan 19

מדהים עד כמה ילדים נמשכים בטיפול למגע בידיים עם חומרים מלכלכים: גואש, גבס, סליים וחימר מככבים אצלי בחדר הטיפול. ילדים רבים ממש מתפלשים בלכלוך. הוא נמרח על הבגדים, השולחן הרצפה, הקירות, המטפלת ולפעמים מגיע עד לתקרה... מה כל כך מושך בזה? ולמה זה בכלל טוב?


מגע עם חומר בטיפול באומנות

המשיכה העזה של ילדים ללכלוך באה למלא אחר מספר צרכים התפתחותיים:


בדיקת גבולות - העיסוק בלכלוך מאפשר התרסה כנגד משהו שלרוב אסור בבית או בכיתה. מסגרת חדר הטיפול מאפשרת לילדים להתנסות במה שבדרך כלל נמצא בגדר עבירה על הכללים. מתאפשרת לילדים חוויה של שבירת החוקים, בלי ממש לשבור אותם.

כמה פעמים הילדים שומעים "זהירות על הבגדים", תזהר לא לכלך את השולחן", "אויש אתה מלוכלך, תשטוף את הידיים" ועוד כאלו בסגנון...

מדהים לראות את המשיכה אל הלכלוך לצד החשש מהאיסור: מבטים מהוססים, "מה מותר?", "אבל אמא לא מרשה לי להתלכלך", המבט הנבהל כשמעט גואש משפריץ על השולחן או הקיר ומעל הכל את הרצון העז לצאת ולהראות להורה שממתין בחוץ את הידיים לאחר ההתפלשות בחומר. את ההנאה של הילדים למראה רתיעת ההורים מהלכלוך.

עיבוד רגשי וחושי של חוויות מוקדמות - העיסוק בלכלוך מאפשר רגרסיה לתקופות בילדות המוקדמות יותר, ודרך חוויה זו עיבוד של תחושות ורגשות מתקופות אלו.

שחרור והתמודדות עם פחדים - העיסוק בלכלוך מאפשר שחרור. שחרור מגבולות, שחרור מחוקים ועמידה בציפיות, התפלשות בלכלוך מאפשרת חוויה של הנאה מהרגע בלי לחשוב על ההשלכות, מאפשרת חוויה של היעדר פחד. זוהי חוויה של היעדר שליטה, בתוך גבולות ברורים ובטוחים.

חיזוק ביטחון - עבור ילדים עם צורך גדול בשליטה, התלכלכות בחדר הטיפול מתאפשרת רק כאשר התחושה של הילד היא שהוא בטוח ומוגן. שכן, משחק עם לכלוך עשויי להיחוות כמאיים, כלא בטוח, כאסור ובשל כך לעורר חרדה. חווית הביטחון בחדר תאפשר בהדרגה לצאת מאזור הנוחות ולבחון חוויות בהן מרגיש חוסר ביטחון וחוסר שליטה. האפשרות להתלכלך תחזק את תחושת הביטחון והאמון בעולם וביכולותיו.

הנאה - הלכלוך מאפשר, שחרור, צחוק, רוגע ותחושה של כיף.


כך שמעבר לחיזוק המערכת החיסונית, הלכלוך מחזק את החוסן הרגשי.

אז מידי פעם... תנו להם להתלכלך, תתלכלכו ביחד איתם, הנאה מובטחת 😊


למידע נוסף:

הדר דוד

054.5710394

hadar@hadartherapy.co.il

© 2023 by Alison Knight. Proudly created with Wix.com