• הדר דוד

קסם הגרפיטי

Updated: Jan 19

הוא משחרר, הוא מאפשר, הוא חוויה רב חושית והוא מעניק אפשרות קצת אחרת לביטוי ולהשארת חותם.

קסם הגרפיטי

בנקודה מסוימת במעבר בין הילדות לבגרות אנחנו מאבדים קצת מהדמיון, מהספונטניות ומהיצירתיות. אנחנו נתקלים בכישלונות ובהערות שמערערות את האמונה שלנו בעצמנו, ואיתה מתערערות גם האמונה שלנו ביכולות, בדמיון, ביצירתיות, במסוגלות, במעוף.

אנחנו חוששים שאנחנו לא מספיק טובים, שהיצירות שלנו לא מספיק יפות ולאט לאט אנחנו זונחים את עולם היצירה לטובת מטלות, שיעורי בית, צפייה בטלוויזיה, בסרטונים ביו-טיוב וכמובן – לטובת משחקי המחשב. יחד עם כל אלו גוברת החשיבות שאנחנו נותנים לאופן שבו האחר רואה אותנו, החשיבות הזו מורגשת במלוא עוצמתה בגיל ההתבגרות.


כמטפלת באומנות אני עובדת הן עם ילדים והן עם מתבגרים. ההבדל בגישה ליצירה הוא תהומי! בעוד הילדים הקטנים יותר מעזים, מתנסים, מתלכלכים, מאמינים ביופי של היצירה שלהם – הגדולים נמנעים, ביקורתיים, מסתגרים.

חיפשתי דרך להגיע לבני הנוער, אמצעי שיסייע להם לחזור ולגלות מחדש את האני היצירתי, שיחזיר להם את היכולת לבטא עצמם באופן חופשי ואותנטי, גם במקומות שבהם המילים אינן מצליחות.


ואז גילית את הגרפיטי.

לאט לאט אנחנו זונחים את עולם היצירה לטובת מטלות, שיעורי בית, צפייה בטלוויזיה, בסרטונים ביו-טיוב וכמובן – לטובת משחקי המחשב.

למרות שזוהי אומנות עתיקה, הגרפיטי עדיין חתרני, בועט במוסכמות, לא תמיד חוקי. הוא אמנות רחוב שיורדת לגובה העיניים. הוא לא מצריך כישרון, מאפשר לסמן את המקום שלי בריסוס צבע של סמלים או כתב, התוצאה לא חייבת להיות יפה. ויש בה אמירה חזקה. אמירה של אני פה. אני מרסס את עצמי, את המחשבות שלי ואת הרגשות שלי.


הספריי אתו יוצרים גריפיטי מאפשר חוויה גופנית רב חושית -

רואים את התוצר

שומעים את הפססססססט של הריסוס

מריחים את הריח החזק

חשים את התרסיס שיוצא מבקבוק הספריי


השימוש בגרפיטי קורץ לבני הנוער שכן הוא מאפשר חוויה של אומץ, תעוזה, שבירת גבולות - הוא מאפשר לעשות משהו "אסור", שכן פעמים רבות אינו חוקי, אך במסגרת מותרת ושמורה של הטיפול. גיליתי שהוא מאפשר חוויית יצירה חופשית, משוחררת, מאפשר להתנתק מהביקורתיות, ופשוט להיות נוכחים ברגע הזה, עם מה שיוצא.

השימוש בגרפיטי קורץ לבני הנוער שכן הוא מאפשר חוויה של אומץ, תעוזה, שבירת גבולות, מאפשר חוויית יצירה חופשית, משוחררת, מאפשר להתנתק מהביקורתיות, ופשוט להיות נוכחים ברגע הזה.

למידע נוסף:

הדר דוד

054.5710394

hadar@hadartherapy.co.il© 2023 by Alison Knight. Proudly created with Wix.com