• הדר דוד

שחרור תחושות אשמה

Updated: 6 days ago

כיצד אומנות יכולה לסייע בעיבוד רגשות? בטיפול באומנות המטופל יוצר את עצמו, את חוויות, תחושותיו והקונפליקטים עימם מתמודד. האומנות מאפשרת הוצאה של התחושות הללו מחוצה למטופל ומאפשרת התבוננות חדשה עליהן.


במהלך טיפול בא', באישה בשנות ה- 30 לחייה, עלה כאב גדול סביב אבדן שחוותה בעברה. לפני מספר שנים היא אבדה את סבתה האהובה, מאותו הרגע היא מרגישה שסבתה מלווה אותה כל העת. יחד עם הנחמה והשמחה שבהרגשה זו, היא הרגישה רגשות אשם רבים. אשמה על כך שלא נפרדה ממנה, על כך שלא ניצלה את הזמן שהיה לה עמה כשעוד היתה בחיים.


א' שתפה בכך שסבתה היתה מאוד יצירתית ומוכשרת, והצרה על כך שלא השכילה ללמוד ממנה כשהיתה לה הזדמנות.

נראה שא' ירשה רבים מכישרונותיה של סבתה, כמוה גם היא מציירת, יוצרת ותופרת. כחלק מהטיפול הצעתי לא' לצייר את סבתה, זאת בכדי לאפשר מגע קונקרטי עם תחושות האבדן והאשמה שצפו בטיפול.


למפגש העוקב א' הביאה עמה תמונה של סבתה וציירה אותה. היצירה למעשה הוציאה את אותן תחושות מליבה אל הדף. ברגע שהתחושות האלו היו מחוץ לה, ניתן היה להתבונן עליהן ולקיים איתן דיאלוג. האם היא באמת אשמה? האם זו הדרך בה סבתה היתה רוצה ללוות אותה? היצירה למעשה אפשרה דיאלוג עם סבתה המנוחה, באמצעותו התאפשרה שינוי נקודת המבט, התאפשרה סגירת מעגל, התאפשרה סליחה וחמלה כלפי עצמה והתאפשר מגע וביטוי לכל אותם הכישרונות שירשה ממנה.

דרך הציור התאפשר דיאלוג עם סבתה המנוחה, התאפשרה סגירת מעגל, התאפשרה סליחה וחמלה כלפי עצמה.


למידע נוסף:

הדר דוד

054.5710394

hadar@hadartherapy.co.il© 2023 by Alison Knight. Proudly created with Wix.com