• הדר דוד

תיאור קצר של טיפול ארוך

Updated: Jan 19

גילי היא ילדה מתוקה ויצירתית, היא הגיעה אלי לטיפול כשהיתה בכיתה ג' בעקבות קשיים חברתיים רבים, תחושת דחייה חברתית וכן קושי גדול בקבלת גבולות בבית. את הקשיים האלו העצימו קשיי קשב וריכוז של גילי שאינם מטופלים.


ציור בטיפול באמנות - משקף את המצב הנפשי של הילד

גילי:

גילי התגלתה מיד כילדה נבונה, מודעת לקשייה אך מרגישה חסרת אונים אל מולם. היא ביטאה תחושות קשות של חוסר ערך, קראה לעצמה "טיפשה" ו"מכוערת", היא הרגישה כישלון בכל תחומי חייה: בלימודים, עם חברים ובבית. היא הרגישה שהיא מאכזבת ללא הרף את הוריה, מוריה וחבריה. כך שלפני שפנינו לטפל בקשיים החיצוניים – קושי חברתי וקושי בקבלת גבולות, היה צורך קודם כל להפגיש את גילי עם עצמה, לגלות את עצמה באופן מחוזק.


היצירה הראשונה של גילי, הראתה באופן ברור את מצבה הנפשי הקשה. היתה זו יצירה של ענן שחור שמוריד גשם על לב. היא הוסיפה כיתוב "הענן מרביץ ללב שלא אוהבים אותו".


הטיפול בגילי נתן מקום ולגיטימציה לתחושותיה הקשות מחד, והעניק מקום מעצים ומחזק מאידך. חלק גדול מהעבודה בחדר הטיפול התמקדה בהעצמה, בהענקת נראות חיובית לגילי ובגילוי החזקות שבה. זה נעשה גם באמצעות יצירות אומנות וגם דרך שיחות, משחק סוציו-דרמטי בבובות ומשחקי קופסא.


תחושת הדחייה שגילי הרגישה היתה כל כך חזקה, כך שגם כשחברות רצו בקרבתה היא לא יכלה לראות זאת – כי לא האמינה בעצמה ובמה שיש לה לתת, וכך באופן לא מודע יצרה ריבים ולא במתכוון "גרמה" לחברות לדחות אותה.

תחושת הדחייה שגילי הרגישה היתה כל כך חזקה, כך שגם כשחברות רצו בקרבתה היא לא יכלה לראות זאת – כי לא האמינה בעצמה ובמה

שיש לה לתת. היה צורך לעבוד קודם כל על בניית ערך עצמי.


ההורים של גילי:

בד בבד לטיפול בגילי, נעשתה עבודה דומה עם הוריה. בטרם ניתן לעבוד על גבולות היה צורך לבנות קשר מיטיב, מכיל, קשר שבו רואים את גילי לא רק כילדה ה"בעייתית"' אלא למצוא את הדברים הטובים שבה, הכוחות שלה, ולשקף לה אותם, להעצים אותה.

ראשית - בחנו מהם הקשיים שנובעים מקשב וריכוז, והתאמנו את דרישות וציפיות ההורים ליכולות הארגון, הסדר והריכוז של גילי.

שנית - בנינו יחד תכנית לחיזוק הקשר והאינטראקציה החיובית בין ההורים לגילי, וכן בנינו תכנית להעצמה וחיזוקים חיוביים.

לבסוף - לאחר שנוצר בסיס איתן, עבדנו על נושא הגבולות והסמכות ההורית.במהלך הטיפול גילי חוותה יותר ויותר חוויות ההצלחה, גם בחדר הטיפול וגם במסגרת הביתית, ככל שחוויות ההצלה התרבו בטחונה העצמי התחזק והערך העצמי שלה עלה. כתוצאה מהתחזקותה גם מעמדה החברתי השתפר. היא הרגישה טוב יותר לגבי עצמה, הרגישה שיש לה מה לתרום לחברה, הרגישה בעלת ערך ועל כן הצליחה לקיים אינטראקציה חברתית ממקום אחר.


בסיום הטיפול גילי הכינה לי ציור מתנה. היא יצרה שתי תולעים ואת המחילות שלהן ונתנה לי אותן. הרגשתי שבאופן סימבולי גילי משאירה אצלי את החלק הדחוי שלה, החלק בו היא עצמה הרגישה כמו התולעים הללו, כעת היא יכולה להיפרד מהתחושות האלו, ולהשאיר אותן מאחוריה, אצלי.יצירה שנעשתה בטיפול באמנות - השארת החלק הדחוי מאחור


למידע נוסף:

הדר דוד

054.5710394

hadar@hadartherapy.co.il© 2023 by Alison Knight. Proudly created with Wix.com